Redakcja Polska

W 2022 r. mamy poznać lokalizację pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

26.02.2021 10:38
Chcielibyśmy w tym roku przesądzić o wyborze technologii, a w 2022 r. wskazać lokalizację dla budowy pierwszego bloku jądrowego w Polsce - mówił w dzienniku "Polska Times.pl" minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Ocenił, że "dość naturalnym wyborem" byłoby wybrzeże Bałtyku.
Elektrownia atomowa - zdjęcie ilustracyjne
Elektrownia atomowa - zdjęcie ilustracyjnemareksaroch.cz/ Shutterstock

Jak mówił w piątkowym wydaniu dziennika szef resortu klimatu i środowiska, w promieniu 300 km od naszego kraju pracuje 20 bloków jądrowych. Zwraca uwagę, że w całej Europie jest ich 107.- Po pierwszym okresie amortyzacji produkują one bardzo tanią i pewną energię - wskazał. 

- Planujemy otwarcie sześciu bloków jądrowych pomiędzy 2033 a 2043 rokiem - mówił Michał Kurtyka. Tłumaczył, że mniej więcej co dwa lata otwierany byłby jeden blok energetyczny.

Jak mówi minister Kurtyka, "chcielibyśmy w tym roku przesądzić o wyborze technologii, a w 2022 roku wskazać lokalizację dla budowy pierwszego bloku jądrowego w Polsce". Według niego "dość naturalnym wyborem" byłoby wybrzeże Bałtyku - ocenił.

- Widzimy w sondażach, że rośnie poparcie dla tego typu źródła energii - mówi Michał Kurtyka, odnosząc się do energetyki jądrowej. - Obecnie ponad 60 proc. Polaków uważa, że energetyka jądrowa powinna być częścią naszego miksu energetycznego - dodał.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: atom Bałtyk michał kurtyka

"Kommiersant": koncerny z UE nie dopłaciły na Nord Stream 2 ok. 600 mln euro

25.02.2021 14:16
Sądząc z opublikowanych danych europejskie koncerny uczestniczące w projekcie Nord Stream 2 przekazały na jego budowę około 600-650 mln euro mniej, niż planowano, ale Gazprom zapewnia, że ma wystarczające fundusze - podał w czwartek dziennik "Kommiersant".

Wideoszczyt UE. Debata o przyspieszeniu produkcji szczepionek i ograniczeniach

26.02.2021 08:50
Przyspieszenie produkcji i dostaw szczepionek to priorytet - uznali unijni przywódcy podczas wczorajszego wideoszczytu. Zdecydowali o utrzymaniu na razie ograniczeń w podróżach jeśli nie są one niezbędne i kontynuowaniu prac nad paszportami szczepień.

Premier proponuje by firmy farmaceutyczne podzieliły się patentami szczepionek przeciw Covid-19

26.02.2021 11:37
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że na szczycie Rady Europejskiej zaproponował, by firmy farmaceutyczne, które przeprowadziły badania naukowe i opracowały szczepionki przeciw Covid-19, podzieliły się patentami z innymi firmami, które mają dostępne linie produkcyjne i mogą z dnia na dzień rozpocząć wytwarzanie szczepionek. Przypomniał, że koncerny przygotowały szczepionki dzięki zaangażowaniu bardzo dużych środków publicznych, w tym środków europejskich podatników.